Zmiany w programie Czyste Powietrze 2024 – lista ZUM – czym jest?

Program Czyste Powietrze, działający od 2018 roku, pomaga inwestorom wymieniać stare systemy grzewcze na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Chcesz skorzystać z dotacji na wymianę pieca? Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w 2024 roku, w tym obowiązkową listę Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM).

Kiedy rusza program Czyste Powietrze 2024?

Program Czyste Powietrze jest przewidziany na 10 lat, a dofinansowania będą wypłacane do końca 2029 roku. Zaktualizowane warunki dotacji wejdą w życie 22 kwietnia 2024 roku, z okresem przejściowym dla producentów kończącym się 13 czerwca 2024 roku. To ważne daty, o których powinni pamiętać zarówno inwestorzy, jak i instalatorzy, aby dostosować się do nowych wymogów programu.

Zmiany w programie Czyste Powietrze 2024

Od 14 czerwca 2024 roku, wnioskodawcy muszą wybierać pompy ciepła, kotły zgazowujące drewno i kotły na pellet wyłącznie z listy Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). Lista ta została wprowadzona, aby zapewnić, że urządzenia wykorzystywane w ramach programu są wysokiej jakości i spełniają określone standardy efektywności energetycznej. Dzięki temu beneficjenci programu będą mogli cieszyć się nie tylko dotacjami, ale również realnymi oszczędnościami na kosztach ogrzewania.

Czym jest lista ZUM pomp ciepła?

Lista ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów) jest spisem urządzeń, które spełniają określone standardy środowiskowe i energetyczne. Urządzenia znajdujące się na tej liście przeszły rygorystyczne testy w akredytowanych laboratoriach na terenie UE lub EFTA, co potwierdza ich zgodność z wymogami programu. Tylko urządzenia z tej listy kwalifikują się do dotacji w ramach programu Czyste Powietrze 2024, co ma na celu zapewnienie najwyższej jakości i efektywności stosowanych technologii grzewczych.

Warunki nowej edycji programu

Beneficjenci programu mogą uzyskać najwyższy poziom dofinansowania na jeden budynek mieszkalny lub jeden lokal mieszkalny. Po skorzystaniu z najwyższego poziomu, kolejne dofinansowania będą możliwe tylko w ramach podstawowego poziomu wsparcia. Ograniczenie możliwości dofinansowania w części 3 programu sprawia, że osoby, które już skorzystały z najwyższego poziomu dotacji, będą mogły wnioskować o dodatkowe środki wyłącznie w ramach części 1 programu.

Prefinansowanie i pełnomocnictwo

Wypłata zaliczki na konto wykonawcy wymaga złożenia podpisanej przez beneficjenta dyspozycji wypłaty oraz kopii faktury zaliczkowej. Ta procedura ma na celu zapewnienie, że środki finansowe są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem, a beneficjenci i wykonawcy mają jasność co do warunków wypłaty zaliczek. To ważna informacja dla instalatorów, którzy często pomagają klientom w procesie składania wniosków i realizacji inwestycji.

Kto może skorzystać z listy ZUM?

Lista ZUM jest przydatna nie tylko dla beneficjentów programu Czyste Powietrze 2024, ale również dla inwestorów budujących domy lub wymieniających stare systemy grzewcze. Jest także używana w innych programach dotacyjnych, takich jak Mój Prąd 6.0. Informacje na temat pomp ciepła i innych systemów grzewczych na liście ZUM są dostępne w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym (IOŚ-PIB). Wyszukiwarka jest darmowa i prosta w obsłudze: https://lista-zum.ios.edu.pl/.

Skontaktuj się z Nami

Posiadamy szeroką ofertę pomp ciepła i urządzeń OZE zgodnych z listą ZUM. Oferowane przez hurtownię Wenteo produkty spełniają najwyższe standardy jakości i efektywności energetycznej. Jesteśmy tutaj, aby pomóc instalatorom wentylacji, klimatyzacji i pomp ciepła w realizacji tych ważnych inwestycji.

Zapraszamy do współpracy i zakupów w hurtowni Wenteo!

Nie masz jeszcze konta w B2B Wenteo?

Sprawdź korzyści płynące z zakupów w Wenteo!